Odkryj 14. edycję

Podczas gali finałowej XIV edycji konkursu Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku rozdano aż 14 statuetek. Wśród nagrodzonych osób znalazły się innowacyjne przedsiębiorczynie, inspirujące kobiety, aktywistki społeczne oraz liderki i liderzy, którzy aktywnie działają na rzecz diversity & inclusion.

Podczas finałowej gali poznaliśmy laureatki i laureatów XIV edycji Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku, najstarszego i największego w Polsce konkursu nagradzającego polskie przedsiębiorczynie, liderki i liderów działających na rzecz równości i różnorodności. Wśród nagrodzonych znalazły się zarówno innowatorki pracujące nad rozwiązaniami z obszaru ratowania ludzkiegoi życia oraz planety, jak i przedsiębiorczynie prowadzące rodzinne biznesy, a także fundacje i aktywistki działające na rzecz grup wykluczonych społecznie. Ze względu na bardzo wysoki poziom zgłoszeń w jednej z kategorii, aż trzy finalistki otrzymały nagrodę ex aequo.

Laureatki i laureaci konkursu wybierani są przez Jury Główne pod przewodnictwem dr Ireny Eris, w którego skład wchodzą liderzy opinii i przedstawiciele świata biznesu. W aktualnej, już 14., edycji w 12 kategoriach wyłoniono 14. zwyciężczyń i zwycięzców. Galę finałową konkursu, która odbyła się 15 maja w Teatrze 6. piętro, poprowadziła Katarzyna Zdanowicz.

 

Kategoria: Biznes Roku: przychód powyżej 10 mln złotych

Elżbieta Zajezierska – prezeska Piekarni NOWEL, rodzinnej firmy o niemal 100-letniej tradycji, która znajduje się w ścisłej czołówce producentów pieczywa do odpieku w Polsce. W samym 2022 roku sprzedała aż miliard produktów. Dzięki stałej inwestycji w park maszynowy, firma posiada jeden z najnowocześniejszych zakładów w Europie. Marka jest obecna na 27 rynkach zagranicznych.

 

Kategoria: Biznes Roku: przychód poniżej 10 mln złotych

Iga Sarzyńska-Komorowska – twórczyni marki Iga Sarzyńska Wzrusza Toruń. W pandemii podwoiła zyski, stawiając na transparentność, najwyższej jakości produkt, jego artystyczny wygląd i usługi posprzedażowe. Choć sztuki cukiernictwa uczyła się na całym świecie, swoje życie postanowiła poświęcić odbudowaniu jednej z polskich tradycji. Podbiła serca Polaków i turystów, tworząc pierniki. 

 

Kategoria: Mikrobiznes

Marta Dahlig-Orłowska – właścicielka Tumilu, wydawnictwa dla dzieci, które prowadzi ze swoją mamą. Szerzy ideę tolerancji, komunikacji bez przemocy i różnorodności wśród najmłodszych. Zaczynała od sprzedaży na poziomie 200. książek miesięcznie – dziś taką ilość sprzedaje w 10 minut i to w przedsprzedaży.

 

Kategoria: Start-up Roku

W tej kategorii wszystkie finalistki zostały nagrodzone ex aequo:

Katarzyna Geiger prezeska H+H Labs PSA, nowoczesnej technologicznej spółki działającej na rzecz klimatu i rozwiązania problemu dostępu do czystej wody zarówno w kraju, jak i za granicą. Opracowane przez firmę rozwiązanie zapewnia m.in. efektywne i niskoenergetyczne oczyszczanie wody procesowej, ściekowej, zasolonej, poprodukcyjnej, a także najefektywniejsze na rynku – w porównaniu do konwencjonalnych metod, jak np. osmoza – odsalanie wody.

Magdalena Kordon-Kiszala – prezeska i współzałożycielka biotechnologicznego startupu intoDNA, który rozwija technologię platformową STRIDE do detekcji wolnych końców DNA w komórkach. Ma to znacząco ułatwić firmom biotechnologicznym i koncernom farmaceutycznym rozwój oraz wprowadzenie na rynek spersonalizowanych, celowanych terapii onkologicznych.

Anna Szkulmowska CEO startupu Inoko Vision, który zajmuje się pracami badawczo-rozwojowymi w obszarze technologii medycznej, w tym prototypowaniem i rozwijaniem nowych metod obrazowania biomedycznego. Firma specjalizuje się w nieinwazyjnym obrazowaniu struktury i funkcjonowania oka, które traktowane jest jako platforma dostępu do układu nerwowego i krwionośnego. 

 

Kategoria: Liderka w Nowych Technologiach

Magdalena Kozłowska – prezeska spółki NapiFeryn Biotech, która opatentowała nowatorską technologię pozyskiwania białek roślinnych z rzepaku, mogących stanowić alternatywę dla białka pochodzenia zwierzęcego i białek sojowych.

Kategoria: Przeciwdziałanie Wykluczeniu Cyfrowemu

Jowita Michalska i Elżbieta WojciechowskaFundacji Digital University, której misją jest edukacja w zakresie nowych technologii, poszerzanie świadomości z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz pomoc w rozumieniu i dostosowaniu się do wciąż zmieniającego się świata. Uczą zawodów przyszłości dając wsparcie podopiecznym domów dziecka, świetlic środowiskowych i środowisk wykluczonych. Prowadzą projekty edukacyjne dla uczniów i nauczycieli, a także działania na rzecz obywateli Ukrainy poszkodowanych w wyniku wojny.

 

Kategoria: Organizacja Przyjazna Rodzicom

IKEA Retail w Polsce to jedna z pierwszych organizacji w Polsce, która wprowadziła dodatkowy miesiąc płatnego urlopu ojcowskiego, wspierając tym samym dążenia do równowagi płci w obowiązkach opiekuńczych. IKEA Retail w Polsce na bieżąco monitoruje nierówności w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, a raz do roku przeprowadza badanie ewaluacyjne. W przypadku nierówności w wynagrodzeniach pracowników i pracowniczek pełniących te same lub zbliżone role przygotowywany jest indywidualny plan zniwelowania luki. Luka dotyczy zwykle dłuższych nieobecności, np. urlopów rodzicielskich.

 

Kategoria: Pracodawca Równych Szans

CD PROJEKT RED to pracodawca, który swoimi projektami zwiększa świadomość na temat neuroatypowości i niepełnosprawności. Osoby pracujące w firmie mogą skorzystać z bezpłatnego wsparcia psychologicznego, wziąć udział w webinarach prowadzonych przez specjalistów. Prowadzone są również szkolenia z języka inkluzywnego i prostego, na bazie których powstaje zbiór dobrych praktyk. Cały czas pracuje nad dostosowaniem przestrzeni biura do potrzeb osób z niepełnosprawnościami fizycznymi i neuroróżnorodnych, wprowadzając systemy wyciszające, dostosowując oświetlenie, czy modernizując zen room dla osób potrzebujących wyciszenia.

 

Kategoria: Female Champion of Change

Anna Wróbel – Group Leader People & Culture Allegro. Wybrana jednogłośnie za swoją determinację i konsekwencję oraz wcielanie w życie zarządzania przez misję. Łączy swoją pasję oraz nowe pomysły z umiejętnością przekształcenia ich na konkretne i, co ważne, mierzalne procesy wewnątrz organizacji, wspierające m.in, działania w obszarze diversity & inclusion oraz równości płci. Jest świadoma tego, że problemy powinny być adresowane do szerszej części organizacji, a nie jedynie do grupy kobiet, które są ich beneficjentkami. Działa aktywnie nie tylko zawodowo, ale także w życiu prywatnym, angażując się w wiele aktywności oraz inicjatyw społecznych, łącząc wszystko z macierzyństwem.

 

Kategoria: Male Champion Of Change

Andrzej Antoń – Prezes Blue Media. Lider, który jest świadomy tego, że różnorodność na wyższych stanowiskach i w zarządzie sprzyja bardziej efektywnemu przywództwu. Dogłębnie rozumie wyzwania kobiet na rynku pracy. Wprowadza i realizuje wewnątrz organizacji szereg działań, które mają na celu wsparcie pracujących matek. Mocno wierzy w to, że mężczyźni, którzy kierują firmami, powinni aktywniej wspierać kobiety – nie tylko poprzez słowa, ale także praktyczne benefity, które zapewnią im komfortowy powrót do pracy po urlopach macierzyńskich.

 

Kategoria: Grand-Prix – Inspiratorka Roku 

Bianka Zalewska – działa na rzecz pokoju, praw człowieka i sprawiedliwości. Od dekady dokumentuje wojnę w Ukrainie, obnaża prawdę o zbrodniach wojennych, pokazuje historie uchodźczyń i uchodźców oraz osobiście niesie pomoc na terenach Ukrainy. Nic nie jest w stanie jej zatrzymać. Jest uosobieniem siły i wrażliwości. 

 

Nagroda Specjalna Fundacji 

Katarzyna i Karolina Koseckie – matka i córka, które walczą o godne życie osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin. Organizatorki protestów pod Pałacem Prezydenckim oraz akcji 2119. Mają w sobie ogromną odwagę i determinację, są nieustępliwe i skłonne ryzykować, by zmienić coś, co bezdyskusyjnie powinno wyglądać inaczej. Walczą m.in. o to, by opiekunowie otrzymali prawo do pracy bez utraty świadczeń oraz o asystentów osobistych dla osób z niepełnosprawnością.