Odkryj
12 edycję

12 edycja konkursu Bizneswoman Roku za nami.

W tym roku po raz pierwszy mieliśmy okazję docenić osiągnięcia w tak trudnych czasach, jakimi jest pandemia Covid-19. Jury wyłoniło laureatki i laureatów w kategoriach zamkniętych i otwartych, wśród których pojawiły się dwie nowe - Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu oraz Ograniczanie śladu węglowego. Docenione zostały najróżnorodniejsze branże oraz inicjatywy - od kosmetycznej przez medyczną po odzieżową.

Ponownie gala finałowa odbyła się w formie zdalnej, co nie przeszkodziło nam w celebracji sukcesów nagrodzonych pań i panów.

Konkurs Bizneswoman Roku to inicjatywa, która od 12 lat otwiera drzwi na arenę ogólnopolską i międzynarodową dla wyróżnionych biznesów. Daje możliwości pozyskania partnerów i inwestorów. Wszystko po to, aby wzmocnić i docenić rolę kobiet w życiu gospodarczym oraz biznesowym Polski. Laureatki i Laureaci idealnie wpisują się w schemat współczesnych role models, a ich historie motywują do działania oraz spełniania swoich najskrytszych marzeń.

“Sukces Pisany Szminką już od prawie 13 lat mówi o różnorodności, równości; edukujemy, uświadamiamy. Nie tylko dlatego że jest to ważne i opłacalne dla biznesu, ale też dlatego, że przynosi szczęście osobiste. Ja robię to dla swoich dzieci. My w fundacji robimy to też dla przyszłych pokoleń. Wszyscy którzy nas wspierają, partnerzy, liderki, liderzy też myślą o przyszłości. Bo chcemy żeby nasze dzieci wychowywały się w miejscu i spełniały swoje marzenia z rozmachem, w tolerancji, w otwartości, żeby ten świat był lepszy dla nas i dla nich.”

– powiedziała Olga Kozierowska otwierając tegoroczną galę.

Statuetki w poszczególnych kategoriach powędrowały do:

BIZNES ROKU

Firma - Przychód Powyżej 10 milionów zł laureatką w tej kategorii została:
Beata Drzazga - BETAMED
Firma BETAMED zapewnia specjalistyczną długoterminową opiekę domową dedykowaną osobom przewlekle chorym w każdym wieku, która pozwala na komfortowe leczenie w przyjaznym otoczeniu. BETAMED powstało w wyniku chęci pomocy ludziom i realizuje swoją działalność w ramach 91 filii na terenie 11 województw, w wyspecjalizowanym centrum medycznym w Chorzowie oraz jako BETAMED International w USA.
Firma – Przychód Poniżej 10 milionów zł nagroda główna powędrowała do:
Anny Rutkowskiej-Didiuk i Anny Didiuk - Mokosh
Są jednym z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych producentów kosmetyków naturalnych na rynku. Ich produkty wychodzą naprzeciw potrzebom współczesnych konsumentek łącząc w sobie dużą ilość składników aktywnych, piękne zapachy i politykę Zero Waste. Model prowadzenia biznesu przez Mokosh opiera się na szybkim reagowaniu i elastycznym dostosowywaniu się do realiów rynku, co umożliwia im uzyskanie środków na kolejne inwestycje w stosunkowo krótkim czasie.
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała
Krystyna Momot - ATLANTA, Mała Poligrafia
Firma funkcjonuje nieprzerwanie od 30 lat dzięki otwartości właścicielki na nowinki technologiczne i adaptacji do zmieniających się czasów. ATLANTA oferuje nie tylko szeroki wachlarz usług obejmujących oprawę prac dyplomowych, wykonywanie pieczątek i wizytówek czy grawerowanie laserowe, ale też czynnie angażuje się w pomoc lokalnej społeczności seniorów.

START-UP ROKU

Tytuł laureatki w tej kategorii jury przyznało
Mai Schaefer - ZOWIE
ZOWIE jest autorem rozwiązania stworzonego w oparciu o sztuczną inteligencję, którego celem jest odciążenie działów obsługi klienta. Ich misją jest sprawienie, by automatyzacja obsługi klienta stała się powszechna i ułatwiała codzienną pracę.

POMYSŁ NA START / BIZNES LOKALNY

Nagroda główna w tej kategorii trafiła do:
Pauliny Sołtyk - OSNOWA
OSNOWA to mała, młoda marka modowa stworzona z pasją i w duchu less waste. Jest odpowiedzią na stopniowe odejście od fast fashion oraz popularności kolekcji kapsułowych. Stawiają na edukację i odpowiedzialność za wytworzony produkt przez całe jego życie od momentu powstania po sprzedaż w drugim obiegu lub recykling.

LIDERKA W NOWYCH TECHNOLOGIACH

Laureatką w tej kategorii została
Wiktoria Wójcik - inSTREAMLY
inSTREAMLY chce zrewolucjonizować świat gamingu i live-streamingu oraz wykorzystać jego nieustannie rosnący potencjał we współpracy z markami dzięki ich technologii. Docelową wizją firmy jest bycie najlepszą platformą, która pomaga streamerom rozwijać się i zarabiać na swojej pasji, a markom docierać do graczy i Gen Z.
Decyzją jury przyznano także wyróżnienie dla
Aleksandry Wolskiej - LSP Life
LSP Life jest odpowiedzialne za wprowadzenie na rynek polski, czeski i słowacki maseczek z tkaniny w technologią Livinguard. Oferują oni produkt wielokrotnego użytku wykonany z materiału samoodkażającego, który dezaktywuje koronawirusa w 99% i codziennie poprawia komfort życia w czasach pandemii.

DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA

Nagroda główna w tej kategorii powędrowała do
Agnieszki Sikory - Fundacja Po Drugie
Fundacja Po Drugie powstała 10 lat temu i jest organizacją realizującą zadania z zakresu pomocy społecznej skierowanej głównie do osób młodych wykluczonych ze społeczeństwa, zagrożonych bezdomnością lub w jej kryzysie. Co roku odmienia życie co najmniej kilkudziesięciu osób na lepsze. Fundacja oferuje pomoc materialną (jedzenie, ubranie) oraz społeczno-psychologiczną (dostęp do terapeutów, psychologów i prawników).

PRZECIWDZIAŁANIE WYKLUCZENIU CYFROWEMU

Laureatką tej kategorii została wybrana
Aleksandra Gościniak - IMAGOSPOT - Jestem interaktywna
Jej hobby z podstawówki przerodziło się w pasję i biznes z misją. Uczy i pokazuje w sieci, że tworzenie własnej strony WWW to nic trudnego i każdy może to zrobić. Dzięki jej “wyzwaniom” kobiety mogą realizować swoje marzenia i dążyć do osiągnięcia niezależności finansowej na własnych zasadach.
Wyróżnienie powędrowało do
Magdaleny Janczewskiej - Fundacja Pro Culture
Wyrównują szanse dla tych, którzy znaleźli się na obrzeżach nowych technologii za pomocą projektów propagujących wiedzę i wymianę doświadczeń. Tworzą zróżnicowaną społeczność nie tylko w aspekcie wiekowym. Prowadzą radio internetowe SoVo przy współpracy z 15 Uniwersytetami Trzeciego Wieku skierowane do osób o specjalnych potrzebach edukacyjnych, które umożliwia im podniesienie kompetencji cyfrowych.

ORGANIZACJA PRZYJAZNA RODZICOM

Nagrodę główną w tej kategorii przyznano
Karolinie Marzantowicz - A4BEE ARCHITECTS FOR BUSINESS
Firma zbudowana przez 4 rodziców, którzy doskonale rozumieją wyzwania jakie niesie ze sobą łączenie pracy zawodowej z rodzicielstwem. Ich sukces opiera się na zasadzie, że każdy z ich pracowników musi najpierw zadbać o siebie i swoich najbliższych w celu uzyskania maksymalnej efektywności w pracy. Podejmowane inicjatywy mają na celu wsparcie pracowników w zachowaniu odpowiedniej równowagi między życiem prywatnym i zawodowym oraz równe traktowanie wszystkich tworzących społeczność firmy.

FEMALE CHAMPION OF CHANGE

Nagroda główna w tej kategorii powędrowała do
Sandry Subel - Global Head of Diversity and Inclusion - Axel Springer
Jej celem jest stworzenie holistycznej i zrównoważonej strategii Diversity, Equity and Inclusion, która będzie stanowiła trwały fundament długofalowych działań. Poza firmą angażuje się w projekty na rzecz promowania i wspierania rozwoju zawodowego kobiet oraz budowania kultury poszanowania równości płci oraz D&I takie jak budowa programu mentoringowe dla kobiet WOMPOWER.

MALE CHAMPION OF CHANGE

Ex aequo nagrodzeni zostali
Maciej Herman - Dyrektor Zarządzający - Lotte Wedel
Inicjuje i bierze aktywny udział w transformacji kultury organizacyjnej firmy stawiając na różnorodność nie pozostawiając miejsca na dyskryminację. Bierze aktywny udział w międzyfirmowej grupie projektowej D&I Roundtable - inicjatywie mającej na celu promocję inkluzywności, w tym równości płci, w firmach i społeczeństwie.
Michał Mierzejewski - Prezes Zarządu i Dyrektor Zarządzający Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie
Realizuje politykę Diversity & Inclusion, stara się tworzyć równe, uczciwe oraz atrakcyjne środowisko pracy. Wspiera rozwój zawodowy kobiet poprzez wewnętrzne inicjatywy takie jak “Inspirujące Liderki” oraz zewnętrzne - program LeadersIN.

OGRANICZANIE ŚLADU WĘGLOWEGO

W tej kategorii jury zdecydowało się nagrodzić
IKEA Retail Polska reprezentowaną przez Karin Skold - Prezeskę i Dyrektorkę Generalną ds. Zrównoważonego Rozwoju.
IKEA aktywnie angażuje się w inwestycje w energię odnawialną - zarówno onsite jak i offsite. Prowadzi kampanie inspiracyjne i komunikacyjne budujące świadomość związaną ze zmianami klimatycznymi oraz realizuje długofalowe plany dążące do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

GRAND PRIX: INSPIRATORKA ROKU

Tytuł Inspiratorki Roku trafił w tegorocznej edycji konkursu do
Marty Frej
Nadała memom rangę artystycznego dzieła, które jest nie tylko powodem do śmiechu, ale też skłania do refleksji i zmienia świadomość. Jej sztukę cechuje feminizm, aktualność i bezkompromisowość. Towarzyszy ona na co dzień akcjom społecznym promującym równe prawa kobiet i osób wykluczonych.

NAGRODA ZA CAŁOKSZTAŁT DZIAŁALNOŚCI

Nagrodę w tej kategorii w XII edycji otrzymała
Monika Sajkowska - Prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Od 30 lat zmieniają świat na lepsze i czuwają nad bezpieczeństwem dzieci. Dążą do tego, by każde z nich miało bezpieczne dzieciństwo. Działają na rzecz ochrony ich życia i aktywnie pomagają tym doświadczającym przemocy. Odgrywają też znaczącą rolę w rzecznictwie praw dzieci i budowaniu systemu pomocy i profilaktyki przemocy.

NAGRODA SPECJALNA FUNDACJI

W XII edycji konkursu Fundacja przyznała Nagrodę Specjalną
Sylwii Gregorczyk-Abram.
Obecnie jest jedną z najbardziej wpływowych prawniczek w Polsce. Angażuje się społecznie w organizacje pozarządowe, działające na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, ochrony praworządności oraz systemowych zmian w polskim systemie sprawiedliwości. „Rodzina Sukcesu Pisanego Szminką od lat tworzy wspólnotę kobiet wrażliwych, odważnych i kreatywnych. Jestem zaszczycona, że moje działania zostały docenione przez tak wyjątkowe grono. Ostatni rok pokazał siłę kobiet, które postawione przed jedną z najtrudniejszych prób pokazały, że potrafią się zjednoczyć i być dla siebie oparciem niezależnie od szerokości geograficznej, wyznania, koloru skóry czy orientacji seksualnej. Jesteśmy zmianą, której nikt nie zatrzyma. Działania Fundacji każdego dnia wpisują się w tę naszą wspólną drogę ku lepszej przyszłości. Bardzo dziękuje, że zaprosiłyście mnie do tej wspólnej podróży. Razem możemy więcej!” – powiedziała Sylwia Gregorczyk-Abram