Odkryj
11 edycję

11 edycja konkursu Bizneswoman Roku za nami. To była wyjątkowa edycja nie tylko pod względem rekordowej liczby nominacji, a było ich ponad 700, ale również pod względem panującej pandemii. To pandemia zmobilizowała nas do podjęcia bardzo odważnych działań i organizowania wielu przedsięwzięć w zupełnie nowy, innowacyjny sposób. Po raz pierwszy od powstania konkursu gala finałowa odbyła się tylko online. Podczas transmisji mogliśmy zobaczyć, komu zostały wręczone nagrody główne oraz wyróżnienia w 10 kategoriach konkursowych. Łącznie rozdano ponad 18 statuetek!

Konkursu Bizneswoman Roku to inicjatywa, która pozwala kobietom rozwinąć swój biznes nie tylko na skalę ogólnopolską, ale i międzynarodową. Przed uczestniczkami otwiera możliwości rozwoju, pozyskania partnerów biznesowych oraz inwestorów. Jako pierwszy konkurs tego typu, nagradza także mężczyzn wspierających kobiety i politykę różnorodności. Wszystko po to, aby przyczynić się do wzmocnienia roli kobiet w życiu gospodarczym Polski.
“Finał każdej edycji konkursu to dla mnie czas wdzięczności, dlatego z całego serca dziękuję wszystkim partnerom, którzy są z nami od wielu lat. Partnerom, którzy dołączyli do nas wierząc, że wspólnie możemy zmienić kawałek świata i patronom medialnym którzy nagłaśniają sukcesy naszych laureatek i finalistek. Dziękuję wszystkim uczestniczkom konkursu, których w tym roku było kilkaset. Dziękuję im za zaufanie. Przed nami wszystkimi zapewne trudny rok. Ale trudne sytuacje przynoszą też wiele szans, które można przekuć w sukces. Zatem jak mawiał Churchill – nigdy nie marnujcie dobrego kryzysu” – mówiła Olga Kozierowska, prezeska Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką otwierając galę finałową XI edycji konkursu Bizneswoman Roku.
Statuetki w poszczególnych kategoriach powędrowały do
KATEGORIA BIZNES ROKU
● Firma – Przychód Powyżej 10 milionów zł laureatką w tej kategorii została:
Anna Krajewska, Salad Story
Salad Story to styl życia. Pomysł zakłada dostęp do smacznego, ale jednocześnie dobrze zbilansowanego i zrobionego z najlepszych składników jedzenia w przystępnej cenie. Ważnym aspektem jest to, że zostaje ono przygotowane przed klientem i na jego zamówienie. Obecnie sieć liczy 45 lokali. Nowy koncept Wrap Me! jest uzupełnieniem oferty szybkiej gastronomii w zakresie zdrowszej i ciekawszej w smaku alternatywny dla osób poszukujących comfort foodu.

● Firma – Przychód Poniżej 10 milionów zł nagroda główna powędrowała do: Moniki Kowal, SOTI Natural
SOTI Natural to kraftowe herbaty w wygodnych ekologicznych opakowaniach, które możesz zawsze mieć przy sobie. To jedyny na świecie napój, który posiada 340 mg antyoksydantów powstałych w wyniku procesu parzenia liści herbaty. Pomaga przyspieszyć metabolizm, ma dobroczynny wpływ na cerę, paznokcie, sylwetkę i kondycję włosów. Świetnie orzeźwiają, ponieważ nie zawierają cukrów, konserwantów ani słodzików.

Statuetki podczas gali wręczył laureatkom Łukasz Zembowicz Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu i Członek Zarządu DPD Polska, partner kategorii Biznes Roku. już po raz czwarty jest partnerem konkursu Bizneswoman Roku.

KATEGORIA START-UP ROKU
W kategorii Start-up Roku Jury po raz pierwszy w historii konkursu przyznało ex aequo nagrody dla:
● Katarzyny Boryckiej-Kiciak, QASIS Diagnostics
OASIS Diagnostics rozwija nową innowacyjną metodę diagnostyczną ONIRY, dzięki której możliwe będzie wczesne wykrywanie urazów mięśni miednicy, często towarzyszących porodom siłami natury. W tym celu opracowano urządzenie ONIRY Meter, które działa w połączeniu ze specjalnie zaprojektowaną sondą ONIRY Probe oraz aplikacją interpretującą wynik badania. Dzięki tej metodzie, każdego roku, miliony kobiet będą mogły rodzić bezpiecznie, a ewentualne urazy powstałe w trakcie porodu będą szybko i skutecznie leczone. Zmniejszy to negatywny wpływ na jakość życia młodych matek po porodzie.

● Katarzyny Przybył, XOXO Solutions
Szybki dostęp do Internetu w 144 krajach z całego świata? Żaden problem! XOXO WiFi jest rewelacyjne, gdy w czasie jednej podróży odwiedzamy kilka krajów. Bez żadnej nowej konfiguracji już przy przekraczaniu granicy router przełącza nas do nowego, najmocniejszego lokalnego operatora. XOXO WiFi uniezależnia nas od wolnego, hotelowego WiFi i publicznych hot-spotów. Możemy surfować po sieci odpoczywając na plaży, rozmawiać przez WhatsApp w czasie wycieczki czy korzystać z nawigacji w nowym mieście.

Statuetki podczas gali wręczyła laureatkom Monika Kordowska z firmy BNP Paribas Bank Polska, Partnera kategorii Start-up Roku.

KATEGORIA POMYSŁ NA START / BIZNES LOKALNY
Nagrodę przyznano:
● Justyna Borska, JAMINO LDT
Firma zajmuje się tworzeniem różnego rodzaju naturalnych poduszek, puf, akcesoriów i zabawek wypełnionych łuskami zbóż, ziołami oraz ziarnami. Od początku marka I Love Grain wykonuje swoje produkty w Polsce, z dbałością o każdy szczegół produktu i opakowania, z wykorzystaniem najwyższej jakości materiałów oraz ekologicznych ziaren i łusek. Produkty są wytwarzane zgodnie z polityką zero waste.

Wyróżnienie powędrowało do:
● Julia Święch i Weroniki Zimny z Agencji OGIEŃ
Agencja Ogień powstała z wiary w siłę młodych ludzi. Wspiera ich w rozpoczęciu życia zawodowego i znalezieniu dobrej pracy. Jednocześnie pomaga firmom i organizacjom w rekrutacji młodego pokolenia. Chcą by pokolenie Z było świadome swoich możliwości, a organizacje jego potencjału. Ogień to agencja pracy i wolontariatu stworzona przez młodych dla młodych, która wierzy w kompetencje i działanie.

Statuetki podczas gali wręczyła wygranym w tej kategorii Anna Solarek z firmy Coca-Cola Poland Services, Partnera wspierającego konkursu Bizneswoman Roku.

LIDERKA W NOWYCH TECHNOLOGIACH
Nagrodzona została:
● Magdalena Jander, Uvera
Filtry UV stosowane na co dzień niszczą ekosystem morski. UVERA jest fuzją innowacji, kreatywności oraz interdyscyplinarnego podejścia do ochrony skóry przed promieniowaniem słonecznym UVA-UVB-UVC. Misją firmy jest dostarczenie społeczeństwu naturalnych i bezpiecznych substancji kosmetycznych chroniących przed promieniowaniem słonecznym, które jednocześnie zmniejszają negatywny wpływ na środowisko. Celem jestem budowanie świadomości społecznej na temat istniejącego problemu – od ryzyka dla zdrowia ludzi po zagrożenie dla ekosystemu morskiego.

Wyróżnienie przyznano:
● Annie Ogar, Insignes Labs
Spółka zajmuje się opracowywaniem innowacyjnych komponentów z zakresu chemii specjalistycznej, pozwalających na trwałe i skuteczne zabezpieczanie produktów przed szkodliwym działaniem mikroorganizmów (bakterii i grzybów). Celem spółki jest wdrażanie technologii zapewniających aktywną ochronę przed niebezpiecznymi mikroorganizmami. Kluczową właściwością stworzonego przez nich materiału ma być jego neutralność wobec ludzi i środowiska. Insignes Labs to coś więcej niż dodatek antymikrobiotyczny, to nowa jakość i funkcjonalność.

Statuetki podczas gali zwyciężczyniom wręczył Jarosław Dąbrowski z IGT Poland, Partner kategorii Liderka w Nowych Technologiach.

KATEGORIA DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA
W tej kategorii statuetki podczas gali wręczył Radosław Kędzia z firmy HUAWEI Polska, Partnera kategorii Działalność Społeczna. Nagrodę główną zdobyła:
● Marii Lipiak z Fundacji Leżę i Pracuję
Prezes Fundacji Leżę i Pracuję, która działa od 2017 roku jako przedsiębiorstwo społeczne. Jest również pierwszą agencją marketingową, która powstała po to, by dać pracę osobom z niepełnosprawnością ruchową. Pracuje w modelu “mentor + uczeń”, gdzie osoby z niepełnosprawnością pod okiem ekspertów uczą się świadczenia usług marketingowych, np. obsługi mediów społecznościowych, projektowania graficznego czy projektowania stron internetowych. Leżę i Pracuję to nie tylko agencja marketingowa, fundacja i przedsiębiorstwo społeczne – to także permanentna kampania społeczna na rzecz zatrudniania osób z niepełnosprawnościami.

Wyróżniono:
● Jadwigę Jagieło, Fundacja Wielkie Serce dla Dzieci
Założycielka Fundacji Wielkie Serce dla Dzieci, jej misją jest wspólne działanie na rzecz dzieci i rodzin, szczególnie tym znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej – objętych działaniami pomocy społecznej, służb wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Współpracuje na rzecz dzieci z wieloma organizacjami pozarządowymi oraz z instytucjami państwowymi.

● Magdalenę Lesiewicz, Fundacja Onkorejs – Wybieram Życie
Założycielka i Prezes Fundacji Onkorejs – Wybieram Życie. Fundacja organizuje rejsy dla osób onkologicznych w których do tej pory uczestniczyło już prawie 200 osób, a także cztery ogólnopolskie marsze pt. OnkoRejs Granicami Polski, w których wzięło udział już około 800 osób, pokonując łącznie ponad 120.000 tysięcy kilometrów. OnkoRejs pokazuje też, że nie ważne czy jest się chorym czy zdrowym – warto cieszyć się każdą minutą swojego życia i szkoda marnować cenny czas na negatywne myśli.

KATEGORIA FEMALE CHAMPION OF CHANGE
Female Champion of Change to kategoria, w której nagradzane są kobiety budujące politykę i włączania w swoich firmach, a także wspierają inne kobiety. Laureatką została:
• Dorota Strosznajder – Dyrektor działu komunikacji korporacyjnej w Polsce i krajach bałtyckich, pełnomocniczka ds. odpowiedzialności społecznej w HENKEL POLSKA.
Jest inicjatorką wielu programów i akcji społecznych wspierających kobiety w życiu zawodowym i prywatnym. Inicjatorka i współorganizatorka Kongresu Różnorodności, a także programu mentoringowego, który wspiera rozwój kobiet.

KATEGORIA MALE CHAMPION OF CHANGE
Fundacja nagradza mężczyzn, którzy wybitnie zasłużyli się budując różnorodność oraz wspierając kobiety. W tym roku Jury w tej kategorii zdecydowało, że:
• Nagrodę główną otrzymał Andrzej Pacek – Head of NatWest, Dyrektor Oddziału, National Westminster Bank PLC SA, Oddział w Polsce.
Walczy o usunięcie nierówności płacowych i zatrudnienia w firmach. Inspiruje też wielu mężczyzn do angażowania się w działania na rzecz kobiet nie tylko na płaszczyźnie zawodowej, ale również prywatnej. Stworzył „Collaboration space”,serię warsztatów Cyber@school, program #FutureReadyPL, które także nastawione są na wsparcie kobiet.

• Wyróżniony został Michał Gajewski – Prezes Zarządu, Santander Bank Polska.
Wdraża i prowadzi działania równości i poszanowania różnorodności, które przynoszą wymierne efekty. Aktywnie zachęca kobiety do zdobywania kompetencji liderskich i budowania marki osobistej. Zmniejsza również różnice płacowe, co zostało poparte wynikami badań w 2019 r.

KATEGORIA NAUKA I BIZNES
Tym razem w kategorii nie wyłoniono laureatki, jednak Jury zdecydowało przyznać dwa wyróżnienia dla:
• dr Beaty Fałdy, Prorektor ds. studenckich, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie Zaangażowana jest naukowo w zagadnienia dot. ekonomii matematycznej i ekonometrii. Inspiruje do współpracy nauki z biznesem na poziomie instytucjonalnym, , że to nie zawsze jest łatwe.
• dr hab. Ewy Kurantowicz, Rektor Dolnośląskiej Szkoły Wyższe, Dolnośląska Szkoła Wyższa.
Odpowiedzialna za politykę rozwoju uczelni, współpracę z absolwentami, pracownikami, interesariuszami, Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz władzami lokalnymi. Zaangażowana też w projekty edukacyjne i badawcze w programach o różnorodnej tematyce i wielu poziomach skomplikowania.

KATEGORIA ORGANIZACJA PRZYJAZNA RODZICOM
W tym roku Jury zdecydowało, że nie przyzna nagrody w tej kategorii.
Pracownicy coraz częściej chcą łączyć karierę i rodzinę bez wyrzeczeń. Wierzymy, że firmy mogą zaproponować szereg rozwiązań, które pomagały by na co dzień tym pracownikom, którzy mają rodzinę. Dlatego Google Cloud razem z Fundacją chcą za sprawą konkursu zwrócić uwagę na to zagadnienie. To dobry czas na popularyzację postaw przyjaznym rodzicom, dlatego właśnie powstała nowa kategoria w konkursie Bizneswoman Roku – mówi Magda Dziewguć, szefowa Google Cloud na Europę Centralną.

NAGRODA SPECJALNA FUNDACJI
Nagrodę specjalną za całokształt działalności od Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką w XI edycji konkursu Bizneswoman Roku zdobyła Karolina Adamska-Woźniak, prezeska Fundacji Mam Marzenie. To organizacja, która od 2003 roku zrzesza wolontariuszy w całej Polsce i spełnia największe marzenia ciężko chorych dzieci. Dzięki temu od początku swojej działalności spełniła ponad 8500 marzeń, dając małym marzycielom choć na chwilę zapomnieć o trudnościach z którymi mierzą się na co dzień.
„Chciałbym pojechać do Włoch, bo niebo tam wygląda inaczej’ to pierwsze marzenie które zrealizowała i wyjazd, który ukształtował ją na całe życie. Od 16 lat skutecznie wpiera realizację marzeń i uśmiech dzieci, walczących z chorobami zagrażającymi ich życiu. Spełniła już ponad 8500 takich marzeń. Lubi jak ludzie otwierają swoje serca, łagodnieją i dostrzegają drugiego człowieka oraz jego potrzeby. Pokazuje, że każdy ma w sobie cząstkę dobra, którą trzeba tylko odkryć.” – powiedziała Małgorzata Kożuchowska wręczając statuetkę laureatce

NAGRODA GRAND-PRIX: INSPIRATORKA ROKU
W tej edycji konkursu Jury przyznało Grand Prix w kategorii Inspiratorka Roku Mai Ostaszewskiej za aktywną działalność społeczną, odwagę, ważny głos w sprawach istotnych dla kobiet i nie tylko. Jury doceniło osobiste zaangażowanie laureatki oraz wykorzystanie wpływu jako liderki opinii publicznej dla celów wyższych. Uznano, że głos Mai Ostaszewskiej, jednej z najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej docenianych przez krytyków aktorek, dwukrotnej laureatki Polskiej Akademii Filmowej, jest dziś kluczowym głosem Polek.