Odkryj
IX edycję

W czwartek 1 marca, w budynku Senator w Warszawie odbyła się Gala wręczenia nagród w IX edycji konkursu Bizneswoman Roku.

Statuetki i wyróżnienia zostały wręczone w dziewięciu kategoriach: Liderka w Korporacji, Moja Firma, Start-up Roku, Pomysł na Biznes, Kobieta w Nowych Technologiach, Nauka i Biznes oraz Male Champion of Change, w której po raz pierwszy nagrodzeni zostali mężczyźni działający na rzecz różnorodności i wspierania kobiet. W głosowaniu internautów wyłoniono Influencerkę Roku. Przyznano także nagrodę Grand Prix Kobieta Sztuki.

Konkurs z roku na rok zyskuje na popularności, o czym może świadczyć rekordowa liczba zgłoszeń w tym roku wpłynęło ich ponad 260! Kilkudziesięciu ekspertów i jurorów po wnikliwej analizie zgłoszeń w poszczególnych kategoriach wyłoniło laureatki w poszczególnych kategoriach.

– Ogromnie gratuluję wszystkim finalistkom, laureatkom i laureatom. Jestem ogromnie szczęśliwa i dumna, że co roku w tym konkursie możemy pokazać tak niezwykłe kobiety, które tak wiele już osiągnęły, a przecież kolejne, wielkie sukcesy na pewno jeszcze przed nimi. Za rok X, jubileuszowa edycja konkursu. Zgłoszenia będziemy przyjmować od września. Już dziś zapraszamy wszystkie przedsiębiorcze kobiety do dzielenia się historiami swoich firm i biznesowych sukcesów – podsumowała Olga Kozierowska, prezeska Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką i pomysłodawczyni konkursu.

– Nasze badania prowadzone na całym świecie, w tym w Polsce, potwierdzają, że kobiety nadal trafiają na większe bariery związane z rozwojem zawodowym i rozwojem własnego biznesu niż mężczyźni. Dlatego, jako firma, która działa w oparciu o kulturę włączania i różnorodności, z pełnym przekonaniem drugi rok z rzędu zostaliśmy partnerem strategicznym konkursu Bizneswoman Roku, służącego wspieraniu utalentowanych kobiet w życiu zawodowym – mówi Marta Życińska, dyrektor marketingu w polskim oddziale Mastercard Europe, partnera strategicznego konkursu Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku.

Liderka w korporacji

Nagrodę w kategorii Liderka w Korporacji zdobyła Barbara Sobala, Wiceprezes Zarządu Citi Handlowy.
Jest specjalistką o międzynarodowym uznaniu. Konsekwentnie buduje doświadczenie w trudnym i ważnym obszarze zarządzania ryzykiem w bankowości. Jest pierwszą europejką, która wzięła udział w globalnym programie Citi Woman in Risk. Aktywnie wspiera kobiety. Swój zespół uczy, by rozwagę potrzebną do zarządzania ryzykiem umiejętnie łączyli z odwagą, która jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu w biznesie.

MALE CHAMPION OF CHANGE

Finaliści w kategorii Male Champion of Change mają na swoim koncie wybitne zasługi w zakresie budowania różnorodności oraz wspierania kobiet. Reprezentując różne sektory – bankowość, administrację, usługi dla biznesu, tworzą strategie i wprowadzają konkretne rozwiązania, dzięki którym zwiększa się udział kobiet na kluczowych stanowiskach oraz niwelowana jest luka płacowa. Ze względu na wielkość ich dokonań i wagę zmian, które inspirują. Jury zdecydowało o przyznaniu trzech równorzędnych nagród dla: Roberta Biedronia, Sławomira S. Sikory, i Sebastiana Drzewieckiego.

Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką przyznała także nagrodę specjalną za całokształt działań na rzecz kobiet, którą otrzymał Przemysław Gdański, Prezes BGŻ BNP Paribas.

– Intuicja podpowiada, że różnorodność ma znaczenie. Również moje wieloletnie doświadczenie z pracy zarówno w Polsce jak i w Wielkiej Brytanii i zawsze w międzynarodowym środowisku utwierdza mnie w przekonaniu, że niejednorodne zespoły są bardziej kreatywne i efektywne. Przedsiębiorstwa charakteryzujące się większą różnorodnością osiągają lepsze wyniki finansowe. Rola liderów w tym zakresie jest kluczowa, niezależnie od płci. Musimy mieć pewność, że budujemy różnorodne zespoły, które zapewnią nam dostęp do różnorodnych talentów, zarówno kobiet, jak i mężczyzn – mówi Mark Loughran, Dyrektor Generalny w polskim oddziale Microsoft.

Moja Firma

Wyróżnienie w kategorii Moja Firma otrzymuje Dominika Kozarzewska, prezes zarządu Grupy Producentów Owoców „Polskie Jagody”.

Wykorzystując kapitał społeczny zintegrowała dotychczas konkurujące ze sobą podmioty, co zaowocowało dobrze prosperującym biznesem oraz utworzeniem Polish Berry Cooperative – pierwszego w Polsce podmiotu zrzeszającego polskie grupy producentów borówki. Firma, którą zarządza eksportuje owoce do ponad 25 krajów na 4 kontynentach – od Unii Europejskiej aż po Azję Południowo-Wschodnią.

Nagrodę główną w kategorii Moja Firma otrzymuje Katarzyna Kolmetz, firma POLIPACK.

Poradziła sobie na konkurencyjnym i niskomarżowym rynku, budując silną firmę i stabilne zatrudnienie w regionie. Pracuje z największymi podmiotami z branży kosmetycznej, spożywczej i farmaceutycznej. Cały czas stawia na rozwój – inwestuje w technologie przyjazne środowisku wybudowała nowoczesną fabrykę opakowań. Sama o sobie mówi, że stworzyła firmę swoich marzeń.

Katarzyna Kolmetz otrzymała nagrodę specjalną – program MBA ufundowany przez Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Start-up Roku

Nagrodę główną w tej kategorii decyzją Jury otrzymała: Sara Koślińska, Limitless.
Jej sukces pokazuje, że innowacyjność nie zna dziś granic, a kobiety coraz częściej budują biznesy globalne. I coraz lepiej radzą sobie w branżach zdominowanych przez mężczyzn – IT i finansach. W niecały rok start-up, który był tylko pomysłem zmieniła w firmę, która zdobywa prestiżowe nagrody i kolejnych klientów na całym świecie.

Partnerem kategorii jest DPD.

– W naszej strategii społecznej odpowiedzialności biznesu ważne miejsce zajmuje wspieranie przedsiębiorczości, startupów i innowacji – mówi Rafał Nawłoka, prezes DPD Polska. – Startupy wyróżniają się kreatywnością i charakterystyczną dla młodych ludzi dynamiką działania, zapałem do pracy i otwartością na zmieniające się realia biznesowe. Z drugiej strony, młode firmy często potrzebują stabilnego partnera, który uwierzy w ich koncepty, wesprze w rozwoju i pomoże złapać wiatr w żagle. A nasze zaangażowanie w kategorię Start-Up Roku konkursu Bizneswoman Roku jest tym cenniejsze, że wspiera przedsiębiorczość kobiet. Dotychczasowe laureatki konkursu stanowią wzór kreatywności i przedsiębiorczości, a ich projekty nierzadko zdobywają popularność wśród konsumentów i partnerów zagranicą – podkreśla Rafał Nawłoka.

Pomysł na Biznes

Nagrodę w kategorii Pomysł na Biznes odebrała Joanna Uszok, założycielka „PETSI the dog’s out fun”.
Działa lokalnie, ale może być inspiracją dla kobiet w całej Polsce. Pokazuje bowiem, jak prosty z pozoru pomysł przełożyć na nowoczesny biznes – oparty na pasji, zbudowany na solidnym rozpoznaniu rynku i potrzeb wymagającego klienta. Wszyscy zapracowani właściciele psów ucieszą się, że planuje rozwój biznesu w kolejnych miastach.

Partnerem kategorii jest Coca-Cola.

– Coca-Cola inspiruje kobiety na całym świecie, zachęcając je do powrotu na rynek pracy czy założenia własnej firmy, a przede wszystkim wspierając je w budowaniu wiary we własne możliwości. Cieszymy się, że po raz kolejny możemy być partnerem kategorii „Pomysł na Biznes” w ramach konkursu Bizneswoman Roku. Chcemy poprzez tego typu inicjatywy pobudzać kobiety do działania, chcemy sprawić, żeby z większą odwagą poruszały się po rynku pracy, również w roli pracodawców jako właścicielki firm – wyjaśnia Anna Solarek, dyrektor komunikacji i kontaktów zewnętrznych Coca-Cola Poland Services.

Kobieta w Nowych Technologiach

Wyróżnienie w kategorii Kobieta w Nowych Technologiach przyznano Pauli Januszkiewicz, założycielce i prezes CQURE. W imieniu Pauli Januszkiewicz nagrodę odebrała Kama Jankowska-Lorek.

Jest międzynarodową ekspertką. Tworzy rozwiązania, z których korzystają korporacje, organizacje pozarządowe i firmy z sektora MSP. Jej firma, opracowała do tej pory ponad 200 narzędzi wykorzystywanych do badania zabezpieczeń i przeprowadzania testów penetracyjnych. Dzięki niej możemy czuć się cyberbezpiecznie.

Partnerem kategorii jest IGT Poland.

Nagrodę główną w kategorii Kobieta w Nowych Technologiach jury konkursowe przyznało Annie Wójcickiej, współzałożycielce i prezes Warsaw Genomics.

Dzięki rozwiązaniu, które współtworzy możliwe jest szybkie i bardziej skuteczne diagnozowanie wielu chorób, w tym nowotworów. Innowacyjne algorytmy, które opracowała z zespołem w ramach projektu BadamyGeny.pl pozwalają wykonać badanie za cenę nawet kilkunastokrotnie niższą niż dotychczas, zwiększając jego dostępność i popularyzując profilaktykę. Badanie wykonało do tej pory 7500 pacjentów, a kolejnych 20 tys. zarejestrowało się do badania.

– Bardzo się cieszę, że mogę po raz kolejny uczestniczyć w pracach Jury. Kiedy zaczynaliśmy naszą współpracę z Bizneswoman Roku, nie miałem ani przez chwilę wątpliwości, że konkurs ten przyciągnie prawdziwe zawodowe perły – także spośród Pań, działających branży nowych technologii. Stąd nasz pomysł, by zostać sponsorem tej właśnie kategorii. Podczas każdej kolejnej edycji mamy do czynienia z kandydatkami, które swoją codzienną pracą udowadniają, że nie specjalne traktowanie czy szczególne zachęty, ale prawdziwa pasja to droga do sukcesu. Tworzą rozwiązania, które mają faktyczny wpływ na nasze codzienne życie – podkreśla Jarosław Dąbrowski, Członek Zarządu, Dyrektor ds. technologii IGT Poland.

Nauka i Biznes

Jury konkursowe przyznało dwa wyróżnienia i jedną nagrodę główną. Dwa równorzędne wyróżnienia otrzymały: IGA WASIAK, pomysłodawczyni metody otrzymywania nanocząsteczek polisacharydowych do podawania leków przeciwnowotworowych, oraz BOŻENA TYLISZCZAK I AGNIESZKA SOBCZAK-KUPIEC – naukowczynie z Politechniki Krakowskiej i ekspertki od biomateriałów i nanotechnologii.

Działając w trudnym obszarze nauki i biznesu opracowują technologie kluczowe w obszarach medycyny i farmacji oraz innowacyjne metody leczenia, które mają szansę zrewolucjonizować walkę z chorobami nowotworowymi.

Nagrodę główną w kategorii Nauka i Biznes przyznano prof. Maria Siemionow. Nagrodę wręczyła Monika Kielak-Łokietek z Shell Polska.

Naukowczyni działająca w zakresie chirurgii rekonstrukcyjnej o międzynarodowej renomie. Bada i wprowadza innowacyjne terapie wspomagające transplantację narządów. Poprzez nowatorskie zastosowanie komórek chimerycznych opracowuje metodę leczenia dystrofii mięśniowej Duchenne’a – nieuleczalnej do tej pory choroby genetycznej. Dzięki stworzeniu start-upu Dystrogen Therapeutics będzie rozwijać tę unikalną terapię w Polsce.

Partnerem kategorii jest Shell.

– Diversity & inclusion, czyli polityka akceptacji różnorodności, włączania, angażowania i równego traktowania to jeden z filarów kultury Shell. Nierówne traktowanie płci to jedno z największych wyzwań, z jakimi na co dzień zmaga się świat biznesu na całym świecie. Równouprawnienie płci jest dla nas ogromnie ważne. W samym biurze Shell w Krakowie kobiety stanowią 73% pracowników i 67% kadry menedżerskiej. Wspieramy kobiety w rozwoju ich kariery i zachęcamy do poszerzania kompetencji. Chcemy je inspirować do realizacji swoich ambicji i planów, dlatego zapewniamy potrzebne narzędzia, takie jak szkolenia czy mentoring. Z przyjemnością angażujemy się w inicjatywy takie jak konkurs Bizneswoman Roku, które nie tylko promują kobiety w biznesie i zachęcają je do pochwalenia się swoimi osiągnięciami, ale też pokazują, jak wiele sukcesów firmy zawdzięczają właśnie kobietom – tłumaczy Agnieszka Pocztowska, Dyrektor Generalny Centrum Operacji Biznesowych Shell w Krakowie.

Influencerka Roku

Influencerką Roku w konkursie Bizneswoman Roku 2017 została Anna Lewandowska. Nagrodę w imieniu Anny Lewandowskiej odebrała jej mama, Maria Stachurska.

Inspiruje kobiety do zmiany stylu życia i większego dbania o siebie. Na swoim blogu i w mediach społecznościowych, które śledzi ponad 3 miliony osób, radzi jak zmotywować się do wysiłku, pokonać wyzwania, zbudować pewność siebie. Pokazuje, że każda z nas może być mistrzynią. W głosowaniu internetowym na portalu Sukces Pisany Szminką zdobyła 35% wszystkich głosów internautów, wyprzedzając pozostałe finalistki.

Nagrodę Grand Prix Kobieta Sztuki otrzymała Katarzyna Kozyra. „Grand Prix otrzymuje artystka, która tworzy od przeszło już 25 lat. Zaczynała w latach 90., kiedy dopiero tworzyły się reguły współczesnego języka sztuki krytycznej – ona była współautorką tych reguł. Udowodniła, że sztuka może stać w kontrze do zasad tworzonych przez społeczeństwo. Że to dzięki artystkom i artystom mamy szansę zobaczyć świat bez przyjmowania powszechnego, interesownego puntu widzenia. Że to artyści stwarzają możliwość wyjścia poza rzeczywistość stworzoną przez systemy i formacje społeczne” – uzasadniały w laudacji Marta Czyż, Beata Gessel, Natalia Sielewicz i przewodnicząca jury specjalnego, dr Ewa Łabno-Falęcka.